5 Şubat 2012 Pazar

Antibiyotik Direnci

Bugün gene toplumu ilgilendiren büyük bir soruna parmak basmak istedim. Hazır başıma da gelmişken paylaşayım.
Antibiyotik direnci, basitçe anlatmak gerekirse vücudumuza giren ve hastalık yapan mikroorganizmaların tedavi için kullandığımız antibiyotiklere karşı direnç geliştirmesidir.


Malumunuz her gün değişik bir hastalık türemekte ve içinde bulunduğumuz kış aylarında bizi daha çok etkilemekte. Türk toplumunda maalesef ki bu duruma daha çok rastlanmakta. Çünkü benim de birebir olarak gözlemlediğim üzere vatandaşta inanılmaz bir antibiyotik kullanma sevdası var. Her başı, dişi ağrıyan antibiyotiğe sarılıyor ki bunun uzun vadede ölümcül sonuçları olabiliyor. 20 yıl önceki hastalıkları tedavi eden antibiyotikler bugün hiçbir işe yaramayan atıl ilaçlar haline geldi ve bir 20 yıl sonra şimdikiler işe yaramaz hale gelecek. Normalde bir antibiyotiğin reçete edilmesi için ayrıntılı tetkik yapılması gerekmekte fakat ülkemizde zaman ve imkan yetersizliği yüzünden bu pek uygulanamamaktadır. Üstelik hastaların çoğu antibiyotik kullanmak ve yazdırmak için hekimlere baskı uygulamakta.Bilinçli antibiyotik kullanımı çok önemli. Bu konuda yapılması gerekenleri özetlersek:
- Antibiyotikler, doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle kullanılmamalı.
- Artık kalan ilaçları atın. İlacın hemen etki göstermesini bekleyip ilacı bırakmayın. Size verilen ilacı tedavi süresince düzenli kullanıp tedaviyi tamamlayın.
- Virüslerin yol açtığı hastalıklarda (grip gibi) kesinlikle antibiyotik kullanmayın.

Gereksiz antibiyotik kullanımının en büyük sonucu direnç gelişimidir. İçilen her gereksiz ilaç ilerde geçirebileceğiniz büyük bir enfeksiyonda tedavinizi zorlaştıracaktır. Ayrıca bu ilaçların bir sürü yan etkisi bulunmakta. Doktorun yazmadığı hiçbir ilacı kullanmayın.
Yakın zamanda bir enfeksiyon geçirdiğim için aklıma bu yazıyı yazmak geldi. Etrafınızı ve ailenizi bu konuda bilinçlendirin.
Sağlıklı bir hayat geçirmeniz dileğiyle. :)


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder